Головна » Файли » Мої файли

Цикл уроків з теми «Література і моральне вдосконалення людини»
15.03.2015, 11:59

Урок1/2

              Тема: А.П. Чехов. Оповідання «Хамелеон», «Товстий і Тонкий». Висміювання хамелеонства і підлабузництва.

Мета: ознайомити учнів з короткими відомостями про життя і творчість А.П. Чехова; надати поняття про оповідання як жанр літератури, види комічного; показати майстерність митця у створенні характерів та висміюванні вад людини;  вчити учнів використовувати знання з біології (про хамелеона) на уроці світової літератури для порівняння й зіставлення та глибшого розуміння психології поведінки літературного героя; розвивати навички аналізу художнього твору, творче мислення, усне та писемне мовлення, вміння давати оцінку літературним персонажам; виховувати високі моральні якості учнів, прищеплювати інтерес до класичної літератури, формувати читацьку культуру.

Обладнання: портрет А.П. Чехова, альбом «Життя і творчість А.П. Чехова, ілюстрації до оповідань, словник літературознавчих термінів, підручник; на дошці записане проблемне запитання уроку: «Бути людиною гідною – що це означає?»

 Хід уроку

Ніхто до нього не вмів так безжалісно правдиво намалювати людям безсоромну і жалюгідну картину їхнього життя…

Максим Горький

І міні-модуль У-М

1. Організаційний момент

2. Мотивація навчальної діяльності учнів

    Вступне слово вчителя

Письменник, творчість якого ми сьогодні  починаємо вивчати, - людина дуже проста і разом з тим велична, мудра, яка розуміла всі тонкощі людського характеру, вміла помічати дрібні деталі життя і показати, наскільки вони важливі. На кількох сторінках тексту умів висміяти усі вади суспільсива, драматизм існування людей на межі ХІХ-ХХ ст.. Характер цього письменника, його особистість найкраще розкриває фрагмент із його листа до одного з друзів (А. Плещеєва): «Я ненавижу лож и насилие во всех их видах…Мое святое-святых – это здоровье, любовь и… свобода от насилля и лжи». Хто ж цей письменник?

3. Оголошення теми, мети і завдань уроку

4. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

4.1. Розповідь учителем біографії А.П. Чехова. На дошці записуються назви відомих збірок Чехова:

1884 р. – «Казки Мельпомени»

1886 р. – «Строкаті оповідання»

1888 р. – «У сутінках»

1893-1894 рр. – книга «Острів Сахалін»

4.2. Демонстрація виставки книг А. Чехова, короткий коментар учителя

 - Як ми вже переконалися, творча спадщина письменника дуже велика. Сюжети його творів найрізноманітніші. Якось Чехова спитали: «Звідки ви берете стільки сюже­тів для своїх оповідань?» Той посміхнувся і сказав: «Це так просто. Бачите, у вас на плащі теліпається ґудзик, я зараз же про нього можу написати цілу історію». Отож, його історії із самого життя. Про що ж він пише і хто є головними героями його тво­рів? А. Чехов дуже любив простих, «непоміт­них», «маленьких», щирих людей, які чес­ною працею заробляли свій шматок хліба. Він думав про цих людей, жив їх страждан­нями, вони — улюблені герої його оповідань. Але писав Чехов і про інших людей — гор­довитих чиновників, неуків, що плазують перед сильнішими, а до слабших ставлять­ся зверхньо, зневажливо.

Ми на уроці повинні з'ясувати, якими ж є герої оповідання «Хамелеон», але спо­чатку слід засвоїти нове поняття з теорії літератури.

4.3. Словникова робота

Оповідання — невеликий прозовий твір, сюжет якого заснований на одному епізо­ді з життя одного якогось персонажа (іно­ді кількох). Оповідання вимагає нерозгалу-женого, однолінійного, чіткого за будовою сюжету. Описи стислі, лаконічні. Важливу роль відіграє художня деталь.

ІІ міні-модуль З-П

4.4Аналіз оповідання «Хамелеон»

 Учні мали випереджувальне завдання: самостійно прочитати оповідання «Хамелеон» вдома.

 Бесіда за змістом твору

 •  Назвіть героїв оповідання «Хамелеон».

    (Городовик, поліцейський наглядач Очумелов, золотар Хрюкін, генеральський кухар Прохор, собака, натовп)

 • Твір побудовано навколо одного незначного епізоду. Якого саме? (Золотаря  Хрюкіна вкусив за палець собака.)

 • Де відбувається дія оповідання? (На базарній площі)

 •  Яким є життя громадян міста? (На базарній площі жодної людини; навколо тиша, навіть «відчинені двері крамниць і шинків дивляться на світ Божий похмуро», біля них немає навіть жебраків. Неначе місто завмерло, нічого цікавого не відбувається — все навколо сіре й нудне.)

•   Що порушує цю мертву тишу? (Крик Хрюкіна та собаче скавчання)

5. Інсценування фрагменту оповідання «Суд над собакою»

6.Бесіда

•  Яке враження у вас залишилося від ге­роїв побаченого?
•  Що вас насторожило в поведінці Очумелова? Чому він весь час змінював свої рішення щодо собаки? (Не знає, чий со­бака, тому боїться винести неправильний вирок, щоб самому не постраждати.)

- Поміркуйте, чому оповідання називається «Хамелеон» ?

Учитель. Отож, Очумелов пристосовуєте ся до обставин, як це робить у природному середовищі ящірка хамелеон.

Учитель надає вичерпну інформацію про хамелеона

•  Демонстрація ілюстративного матеріа­лу із зображенням хамелеона;

•  розповідь про його будову;

•  коментар про здатність до пристосу­вання в природному середовищі.

7. Слово вчителя про використання А. Чеховим засобів комічного для розкриття характеру героїв та їх вад

Демонстрація таблиці «Засоби комічного»

8. Словникова робота

— Засоби комічного: гумор, іронія, сати­ра, сарказм.

9. Завдання

• Подумайте, який із засобів комічного використав Чехов у оповіданні «Хаме­леон»?     

 (Гумор та сатиру) 

- Які вади Очумєлова розкриваються за допомогою сатири? (Лицемірство, підлабузництво, чиношанування, зверхність у ставленні до простої людини, боягузтво)

- В яких саме епізодах викривається боягузтво Очумелова? (В епізодах, коли він то знімав пальто, то надягав пальто)

10. Творча робота

Доведіть, що твір «Хамелеон» є оповіданням. Визначте елементи композиції.

Експозиція – зображення базарної площі

Зав'язка – собака вкусила Хрюкіна

Розвиток дії – Очумелов розслідує цю подію

Кульмінація - з'ясовується, що собака брата генерала

Розв'язка – собаку забирають, натовп регоче над Хрюкіним

11. Завдання: опис юрби в оповіданні

- Якою змальовано юрбу в оповіданні ?

- Яке ставлення натовпу до подій у творі: співпереживають чи…?(Змальовуючи натовп у творі, Чехов не дає опису ні облич людей, ні очей, ні постави. Люди – безлика, сонна сіра маса. Юрба не співчуває Хрюкіну, вона просто розважається. Життя людей таке, як зазначено в епіграфі, -«безсоромне», «жалюгідне»)

12. Творча робота з проблемним завданням

- Уявіть, про що думає собака, оточений натовпом в оповіданні «Хамелеон», якими він бачить Очумелова, Хрюкіна та інших, і напишіть міні-твір за темою «Думки нещасного собаки про людей».

13. Закріплення вивченого матеріалу. Запитання для контролю

- Яку проблему порушує Чехов у своєму творі?

- Чи є актуальною сьогодні ця проблема?

ІІІ міні-модуль У-М

1. Виразне читання оповідання А. П. Чехова  «Товстий і тонкий»

  (у перекладі В. Капустіна або іншому перекладі на вибір учителя).

2. Переказ прочитаного оповідання.

3. Бесіда.

1. Назвіть головних героїв оповідання.

2. Де відбувається дія твору? (На вокзалі Миколаївської заліз­ниці.)

3. Протягом якого часу відбувалася подія, описана у творі?    (Протягом декількох хвилин.)

4. Якою була зустріч колишніх однокласників? Проілюструйте відповідь словами тексту. («Приятелі тричі поцілувалися і вп'ялися один в одного очима повними сліз».)

5. Як поводять себе обидва герої у перші хвилини зустрічі? (Невимушено, як і слід у таких ситуаціях.)

6. Хто перший почав бесіду? (Тонкий.)

4. Усне «словесне малювання».

— Якими ви  «бачите»  героїв оповідання.  Опишіть їх.

5. Робота з текстом.

1)Про що дізнається читач із розповіді тонкого? (Тонкий взагалі говорить дуже багато.  Він знайомить товстого  зі своїм сином Нафанаїлом, дружиною Луїзою. Підкреслює, що вона німкеня  з  роду  Ванценбах,   лютеранка,   дає  уроки  музики. Розповідає,   що   він   колезький   асесор,   живе  бідно,   робить портсигари і продає їх по карбованцю.)

 2) Простежте, як змінюється його інтонація під час розповіді?

(Він починає захоплено, але потім поступово згасає.) ;

3) Чим  це  пояснюється?  (Мабуть,  тонкий  вважає,  що у нього справи  йдуть  непогано.   Він  навіть  трохи  хизується  перед товстим.)

4) Який момент, на вашу думку, є кульмінаційним? (Коли тов­стий зізнається, що дослужився до чину таємного радника, має дві зірки.)

5) Як це повідомлення вплинуло на героїв? Зачитайте слова з тексту. («Тонкий ураз зблід, скам'янів, але скоро обличчя його скривилося з усіх боків найширшою усмішкою: здава­лося, що з обличчя та очей його посипалися іскри».)

6) Як ви вважаєте, ця усмішка була щирою? (Ні. Адже герой «скривився» у посмішці, з «очей та обличчя посипалися іскри».

Автор вдається до вживання несумісних понять, щоб підкреслити нещирість поведінки тонкого,)

7) Як тонкий починає поводитися? (Він звертається до товстого «Ваше превосходительство», відверто плазує перед ним.)

8) Як до цього поставився товстий? (Йому це не до вподоби.)

9) Від чого товстого «занудило»? (Від «благоговіння, солодощів і шанобливої кислоти»  тонкого.)

10) Чим скінчилася ця зустріч? (Товстий одвернувся і подав руку.)

6. Обговорення проблемної ситуації.

1)У тексті двічі звучить фраза: «... Були приємно приголом­шені».  Коли вона звучить?  (На початку зустрічі і в кінці.)

2) Подумайте, яка її роль у тексті? (У фразі вживаються не­сумісні поняття. На початку ця фраза означає радість від зустрічі. А в кінці в ній відчувається якийсь острах, запопад­ливість. Усе це підкреслює несподівану новину, яку почули тонкий і його сім'я.)

7. Бесіда.

  1)Які почуття у вас викликає тонкий? Чому? (Зневагу. Боляче дивитися   на  добровільне  самоприниження,  самознищення,плазування людини перед чинами.)

2) Який вид комічного вживає автор у цьому оповідання? (Гірку іронію.)

 3)Що  спільного  між  оповіданнями   «Хамелеон»   та   «Товстий і тонкий»? (В обох творах висміюється чиношанування.

4) У чому повчальне значення оповідання «Товстий і тонкий»?     (Автор  засуджує  чиношанування,   підлабузництво,   самоприниження, що існують, на жаль, у людському суспільстві.)

8. Робота з епіграфом.

Ми сьогодні з вами на уроці проаналізували вчинки, риси характеру персонажів оповідання А.П. Чехова «Хамалеон», «Товстий і тонкий». Простежили, які вади людини викриваються письменником. Скажіть, якими якостями, на вашу думку, повинна володіти справжня людина? Що означає бути людиною гідною?

9. Закріплення вивченого матеріалу.

Запитання для контролю.

1)Які негативні явища життя висвітлив А. Чехов у своїх опові­даннях? 

2)Які жанрові особливості відобразилися у творах?

Над ким сміється автор?

Які засоби комічного він використовує?

10. Домашнє завдання.

Написати твір-мініатюру «Які уроки я виніс (винесла) з опові­дань А. П. Чехова?»

Підготувати повідомлення про життя і творчість Ч. Діккенса, прочитати першу строфу «Різдвяної пісні в прозі».

 

Урок 3/4

Тема: Функції художньої деталі в прозі А.П. Чехова. Антитеза як художній засіб і композиційний прийом. «Найбільший оптиміст століття». (Короткі відомості про Ч. Діккенса. Гуманістичний пафос повісті «Різдвяна пісня в прозі»).

Мета: ознайомити учнів з поняттям «художня деталь» та її функціями у літературних творах; з біографією Ч. Діккенса; донести до дітей суть гуманістичних ідеалів письменника; розвивати навички аналізу твору, логічне мислення, усне і писемне мовлення; виховувати гуманність.

Обладнання: тексти творів А. Чехова («Хамелеон», «Товстий і тонкий»), словник літературознавчих термінів, портрет Ч. Діккенса, виставка його книг; тексти «Різдвяної пісні у прозі» в перекладі В. Гайди.

ХІД УРОКУ

І міні – модуль У-М

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

II.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка письмових робіт, виконаних удома, їх аналіз, оціню­вання (4—5 учнів).

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя.

Як зазначає літературознавець В. Гейдеко, що займався ви­вченням творчості А. П. Чехова, письменника вирізняла винятко­ва спостережливість. Це робило його надзвичайно проникливим і передбачливим. Ця риса характерно відобразилася і в літера­турній творчості. Письменник за допомогою одного-двох пітрихів міг створити характер персонажа.

У літературі ці штрихи називаються  «художня деталь».

2. Словникова робота.

Художня деталь — один із засобів створення художнього образу, який допомагає письменникові змалювати картину, предмет чи характер. Художня деталь може відтворювати риси зовніш­ності, одягу, обстановки, переживання героя.

3. Дослідницька робота за текстом оповідання «Хамелеон».

—  Віднайдіть деталі, що характеризують Очумєлова і городово­го. (Очумєлов — нова шинель, клуночок у руці. Городовий — з ре­шетом, вщерть наповненим конфіскованим аґрусом.)

—  Що можна сказати про Очумєлова і городового, врахову­ючи ці деталі? (Обидва герої не є безкорисливими захисниками порядку. Клуночок у руках Очумєлова, конфіскований аґрус, який несе городовий, говорять про те, що для них звично брати хабарі.  Нова шинель Очумєлова  теж  може  вказувати  на цю ваду героя.)

— Які деталі характеризують образ Хрюкіна? (У нього на­крохмалена сорочка, але розстебнута жилетка, що свідчить про неохайність людини. Напівп'яне обличчя персонажа говорить про те, що ця людина не досить порядна. Його закривавлений палець показується більше для того,  щоб привернути до себе увагу.)

— Як зображені жителі містечка? («Сонні фізіономії». Слово «фізіономія» замість «обличчя» свідчить про авторське ставлення до обивателів.)

— Яка деталь підкреслює зміну в поведінці Очумєлова? (Шинель є  «лакмусом»  його поведінки.  Очумєлов знімає її, одягає,

запинається. Шинель наче ховає його від усілякої відповідаль­ності за свої вчинки. Адже проти нього ніхто не піде.)

— Які функції виконує деталь в оповіданні «Хамелеон»? (Художня деталь допомагає авторові лаконічно створити образ чиновника-хабарника, підлабузника, чиношанувальника, для яко­го головним є не порядок у місті, а власне благополуччя.)

4. Дослідницька робота за текстом оповідання «Товстий і тонкий».

— Знайдіть деталі, що характеризують образ товстого? («Губи його вилискували від масла, як спілі вишні», «пахло від нього хересом і флер-д'оранжем».)

— Як можна охарактеризувати героя за цими деталями? (Пе­ред читачем постає образ заможньої людини, яка любить смачно поїсти, вживає хорошу їжу, п'є дорогі напої, користується до­рогими парфумами. Усі ці деталі свідчать про соціальний стан героя, його положення у суспільстві.)

— Які деталі є характерними для образу тонкого? (Тонкий «був навантажений чемоданами, клунками, картонками», «пахло від нього шинкою і кофейною гущею».)

— Про що говорять ці деталі? (Тонкий незаможна людина, адже він сам несе речі, не користуючись послугами носія, якому необхідно платити. Пообідав він досить скромно і дешево.)

— Як змальовані дружина і син тонкого? (Дружина дуже худорлява, син — високий гімназист. Вони ще більше підкреслю­ють образ тонкого. Він тонкий не тільки за своєю статурою, а й за положенням у суспільстві.)

— Проаналізуйте епізод, коли сім'я тонкого дізналася, що товстий має високий чин. («Тонкий зіщулився, згорбився, зву­зився», «довге підборіддя дружини стало ще довшим», «Нафанаїл виструнчився у фрунт і застебнув усі ґудзики».)

— Подумайте, з якою метою автор так детально описує по­ведінку  сім'ї  тонкого?  (У  їхніх  рухах  відчувається  внутрішнє

тремтіння перед високим чином. Забувається відразу усе: і те, що разом вчилися, і що товаришували, і що хвилину тому радо зустрілися. Найголовніше — це чин.)

— Як це сприйняв товстий? (У його жестах, поглядах відчу­вається зневага, навіть презирство до колишнього товариша.)

5. Слово вчителя.

Слід зазначити, що в оповіданні А. П. Чехов досить вдало використовує прийом антитези.

6. Словникова робота.

— Прийом антитези.

    Антитеза   (грец.   апіііпевіз — суперечність) — стилістична

фігура у художній літературі, що полягає у запереченні певної тези, у різкому протиставленні понять або явищ. Антитеза під­силює емоційну забарвленість мови.

ІІ міні-модуль З-П

7. Творча робота.                                     .

1) Знайдіть приклади антитези в оповіданні «Товстий і тон­кий». (Антитеза присутня уже у самій назві твору. Крім того, в оповіданні протиставляється різне соціальне становище двох ко­
лишніх однокласників, відрізняється їхня поведінка. За допомогою прийому антитези автор відображає зміни у поведінці тонкого.) 

2) Наведіть приклади вживання контрастних понять у висловах («були приємно приголомшені», «приятелі ... вп'ялися один в одного очима, повними сліз», «обличчя його скривилося з усіх боків найширшею усмішкою», «здавалося, що з обличчя та очей його посипалися іскри», «на обличчі було написано... стільки благоговіння, солодощів і шанобливої кислоти».)

3) Яка, на вашу думку, роль цих висловів у розвитку сю­жету, характеристиці образів? (У висловах, побудованих на кон­трастах, відчувається ставлення автора до зображуваного. Він негативно ставиться до подібних фактів.)

8. Узагальнююче слово вчителя.

Проведена на уроці робота допомагає зробити певні узагаль­нення. Антитеза надає письменникові можливість глибше роз­крити тему оповідання, засудити негативні явища, що мають місце у суспільстві. Тобто, антитеза використовується Чеховим і як художній засіб, і як композиційний прийом.

 IV.  ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Запитання для контролю.

1)Яка роль художньої деталі у творах А. Чехова?

2) Як Чехов використовує композиційні особливості антитези?

2. Заключне слово вчителя.

ІІІ міні-модуль Д-Е

1. Розповідь учителя про письменника.

2. Повідомлення учнів про історію створення повісті «Різдвяна пісня у прозі».

   В  Англії  існувала  традиція:   перед  Різдвом  у  пресі  публікували твори з різдвяною тематикою. Діккенс   теж   написав збірку «Різдвяні оповідання», що побачила світ у 1843 році. У ній відбилися погляди автора на суспільство.

 Сам  письменник розглядав цей твір як соціальну програму,  як заклик доєднання  багатих  і  бідних.   Однак  його  мрії  були  ілюзорними, надії — нездійсненними.

Одне з оповідань збірки називається «Різдвяна пісня у прозі» і має підзаголовок «Святвечірнє оповідання з привидами».

3. Коментоване читання уривків із першої строфи.

4. Бесіда.

1)Чи можете ви назвати головного героя твору? (Скрудж, ос­кільки Марлі мертвий.)

2) Що відомо про Скруджа? (Стислий переказ прочитаного.)

3) Чому герой так не любить Різдва? (Бо вважає все це дурни­цею.)

4) Зачитайте, як Скрудж зустрів Святвечір. («З'їв похмурий обід у похмурій корчмі, ...проглянув усі газети, і, згаявши решту вечора над прибутково-видатковою книгою, вирушив додому спати».)

5) Хто з'являється до нього вночі? (Привид Марлі.)

6) Яка мета цього «візиту»? (Привид Марлі намагається застерег­ти героя від помилок, які колись зробив сам, прагне змусити його зрозуміти всю хибність і потворність свого життя.)

7) Про що попередив Марлі? (Про те, що до Скруджа повинні завітати Духи Часу.)
       8) Подумайте, який прийом застосовує автор, розповідаючи про ці події. З якою метою? (Автор використовує прийом фантастики.  А ще дає  змогу заінтригувати читача і тримати його у постійному напруженні й зацікавленості.)

9) Визначте композицію твору.

.   Застосування знань із теорії літератури.

Композиція    твору.

Експозиція — зображення життя Скруджа на початку твору.

Зав'язка — поява привида Марлі.

Розвиток дії — подорожі з Духами.

Кульмінація — присутність Скруджа на власних похоронах.

Розв'язка — переродження героя.

III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Запитання для контролю.

1) Які труднощі довелося перебороти Ч.  Діккенсові на шляху

до слави?

2)  Під яким псевдонімом він випустив свій перший твір?

3) 3  якою  традицією  пов'язано  створення   «Різдвяних  оповідань»?

4). Який підзаголовок має твір «Різдвяна пісня у прозі»?

5). Який художній прийом використовує автор у цьому творі?

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати II—IV строфи твору; підготувати розповідь про подорожі Скруджа; дібрати цитати, які ілюструють ставлення героїв до Різдва.

Урок 5/6.

    Тема: Подорож Скруджа в різдвяну ніч у часі та просторі. Причини деградації Скруджа та його переродження.

     Мета: навчити учнів аналізувати зміст художнього твору та характеризувати головного героя; допомогти шестикласникам зрозуміти причини деградації Скруджа та його переродження; розвивати логічне мислення, зв'язне мовлення, творчу уяву, навички виразного читання; виховувати людяність, доброту, милосердя, уміння співчувати.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору, відеоверсія твору.

Хід уроку

…Не гроші роблять людину щасливою, а людяність.

Ч. Діккенс

І міні-модуль.

1. Організаційний момент

2. Мотивація навчальної діяльності школярів

(вступне слово вчителя)

На сьогоднішньому уроці нас чекає незвичайна подорож. Вона станеться у Святвечір – тієї найдивовижнішої ночі, єдиної на рік, коли здійснюються всі мрії й бажання, стають реальними найфантастичніші речі. Ви знаєте, що Різдво – це велике свято, торжество світла і добра, день очищення душі від усякого зла. У різдвяні дні відбуваються різні дива і ми в цьому разом з вами переконаємося. Сьогодні ми будемо мандрувати разом з головним героєм - паном  Скруджем у часі, з'ясуємо причини деградації та осмислимо його переродження!

3. Оголошення теми, мети та епіграфу уроку.

4. Актуалізація опорних знань учнів.

5. Бесіда

Діти, прослухайте ці поетичні рядки і дайте відповідь на запитання : Про кого йде мова?

Різдво – велике свято – дурницею назвав

Цим дуже всіх присутніх герой наш здивував

Його вітають – він не розуміє

Радіють всі, а він не сміє

Що ж то за людина є, яка Різдва не визнає? (Скрудж)

Дом.завд. було виписати цитати з твору, які характеризують образ Скруджа

Ними ви будете користуватися протягом уроку. Крім того ми будемо працювати з таблицею, яку поступово разом заповнимо. «Подорож Скруджа в часі та просторі»

Етапи подорожі

 

Викликаний ними душевний стан Скруджа: почуття, переживання. Висновки героя.

 

 

І подорож з Духом Минулого

 

 

 

 

 

Скрудж заплакав, упізнавши самого себе, він відчув провину за те, що зрадив друзів та кохану дівчину, усвідомив, що істинне щастя – це любов до людей!

 

 

ІІ подорож з Духом Теперішнього

Прокинулась совість, з'явилось співчуття до хворого Тіма, усвідомив, що тепло родинного вогню цінніше за гроші. Зрозумів жорстокість своїх слів та вчинків.

ІІІ подорож з Духом Майбутнього

Відчуває каяття за свої вчинки, усвідомлює, що справжнє щастя – це добрі справи, а не гроші. Вирішує повністю змінитися і виконує це.

 

Вчитель. Отже, Скрудж не визнає свята людяності, доброти, милосердя. А що ж визнає Скрудж?(гроші)

- Зачитайте його портретну характеристику

-Чому герой так не любить Різдва. Що він про нього говорить?

- А що говорили про Скруджа в місті?

- Доведіть, що він скнара.

- Які ще риси характеру притаманні Скруджу ? Підтвердіть їх цитатами з тексту!

- Хто з'являється до нього в ночі?

-Яка мета цього візиту?

5. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

Отже, І подорож. Завдання.

 Перекажіть коротко подорож з Духом минулого свята

Бесіда.

- Як виглядав Дух Минулого Різдва? Чому з його ковпака бив угору ясний струмінь чистого світла?(світло- це світло чистоти дитинства, його щирості, чесності.

Навіщо Діккенс зображує подорож у Минуле?

Коментар вчителя. (Показати дитинство Скруджа, з'ясувати причини трагічних змін у житті героя, довести, що ця людина не була негідником і потворою. Чому ж вона стала такою? Йдеться про деградацію героя.

 Словникова робота

Деградація – поступове погіршення, занепад, втрата якихось властивостей.

  • Які ж причини деградації Скруджа як особистості?

Колективне складання схеми «Ланцюжок помилок Скруджа»

жадібність

Жорстокість у стосунках

Зрада у коханні, друзів

самотність

 Любов до грошей

скнара

Байдужість до оточуючих

Втрата людських почуттів призвела до деградації особистості!

- Які ж зміни зі Скруджем відбулися після І подорожі? (запис в таблицю)

ІІ міні-модуль З-П, А-П.

  1. Слово вчителя

На сторінках повісті Ч. Діккенса «Різдвяна пісня в прозі» зображено життя однієї сім'ї – родини Кретчитів. Якою ж вона постає перед нами?

Інсценізація «Зустріч з Бобом Кретчитом»

Моє шанування! Мене звати Боб Кретчит. Я служу у конторі містера Скруджа. Платить він малувато, усього 15 шилінгів на тиждень. Але я, чесно кажучи, радий і тому. Сім'я у мене велика і дружна: дружина п'ятеро дітей Я усіх їх так люблю, що сказати не можу! Боже, який я щасливий, що вони у мене є! Жаль тільки, що крихітка Тім каліка: він не ходить. Ох, якби були гроші на його лікування! Та нічого, Бог дасть зберемо. Вибачте мені, я щось дуже заговорився з вами. А мої чекають на мене. Адже сьогодні різдвяний вечір. З Різдвом вас! Бувайте!

  • Як ви гадаєте, Боб Кретчит сказав правду, що він щасливий?
  • Я пропоную вам в цьому переконатися, переглянувши фрагмент мультфільму і дати відповідь на запитання: «З якою метою Дух Теперішнього Різдва привів Скруджа саме до цієї бідної родини?»

Отже, увага на екран!

Бесіда за переглянутим

-Чому всі були такі веселі, адже сім'я бідна?

-Чому Боб запропонував тост за містера Скруджа, адже той не зробив йому нічого доброго?

- У чому полягає щастя Боба Кретчита? (У дружній родині)

- Так з якою метою Дух Теперішнього Різдва привів Скруджа саме до цієї бідної родини? (Як відомо, Скрудж не мав сім'ї. Дух хотів показати йому тепло родинного вогню, достукатися до його серця. А ще й те, що не гроші є головними у житті.)

- Після сім'ї Кретчитів, куди відправилися Дух Теперішнього Різдва з Скруджем? (в родину племінника Фреда)

- Які слова про себе почув Скрудж у цій родині?

Коментар вчителя.

Тобто Скрудж побачив і почув своє ставлення до оточуючих і їхнє ставлення до себе.

  • Які ж зміни зі Скруджем відбулися після ІІ подорожі? (запис в таблицю)

Слово вчителя

Наш герой зробив для себе певні висновки, а я пропоную вам вправу «Займи позицію».

Інтерактивна вправа «Займи позицію»

На дошці записано:

Щастя – це:

Гроші, влада, здоров'я, друзі, рідні, любов, багатство, слава. можливість займатися улюбленою справою.

ІІІ міні-модульД-Е, С-У

  1. Слово вчителя
  2. Подорожуємо далі і час нам проаналізувати останню ІІІ подорож Скруджа із Духом Майбутнього.

Виразно зачитайте появу Духа Майбутнього!

-Чому Дух Минулого випромінював світло, а Майбутнього - пітьму?

- Перекажіть, що показав Дух Скруджу?

- Як ви гадаєте, що підштовхнуло героя звернутися з благанням до духа Майбутнього? Зачитайте це благання(« Я спокутую своє Минуле Нинішнім і Майбутнім, і спогади про трьох Духів завжди будуть жити в мені!»)

- Які ж висновки зробив Скрудж після подорожі? (Запис в таблицю)

Слово вчителя

  Висновок. Під впливом різдвяної подорожі, серце Скруджа розтало і стало таким, як у нормальної людини, здатним на добро, милосердя, співчуття, щедрість, людяність. І тільки тепер Скрудж відчув себе щасливим. Ми з вами дійшли до геніального висновку: „Не гроші роблять людину щасливою, а людяність”. А дива творяться тільки на Різдво.

Зараз я вам пропоную намалювати і  заповнити схему «Шлях Скруджа до щастя» Впишіть риси характеру, які були притаманні йому до різдвяної подорожі і які стали притаманні після неї.

Схема намальована на дошці

Завдання

Складіть список добрих справ Скруджа (за змістом останнього куплета.)

Підсумкова бесіда

-Які вічні істинни розкрив у своїй повісті Ч Діккенс?

-Які висновки для себе ви винесли з цього уроку?

Слово вчителя

Наближається Новий рік, Різдво – Світлі й радісні дні, Які приносять добро в наші душі. Ці свята особливі, тому що в цей час відбуваються різні дива і здійсняються всі мрії та побажання.

 Творче завдання:

Я пропоную вам на новорічних іграшках та різдвяних зірках написати свої побажання один одному на свята. Ними ми будемо прикрашати нашу ялинку «побажань».

По черзі кожен ряд виходить, учні озвучують побажання і прикріпляють іграшки та зірки.

Слово вчителя

Я рада, що немає в класі Скруджів, які не люблять Різдва. Дякую вам за такі гарні побажання. У всіх вони різні, але всі вони випромінюють добро, милосердя, щирість.

А це значить, що наш урок не був марним!

Заключне слово вчителя.

     Пам'ятаймо слова Діккенса: „Май душу, май серце, і будеш людиною на всі часи. Ми всі добре знаємо, що Різдво буває один раз на рік. Тож нехай наш урок стане приємною згадкою про це дивовижне свято і нагадуванням про те, що треба завжди жити „у душевній чистоті, любові”, милосерді, співчутті.

Оцінювання учнів.

Домашнє завдання. Підготуватися до написання контрольного твору «Що в житті людини найцінніше?»( За повістю Ч.Діккенса «Різдвяна пісня в прозі»)

 

Категорія: Мої файли | Додав: Mila
Переглядів: 4194 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 4.0/2
Всього коментарів: 0