Головна » Файли » Мої файли

Розділ. Людина та її світ
15.03.2015, 12:04

Тема уроку. Краса врятує світ, якщо світ врятує красу

(За новелою Рея Бредбері «Усмішка»)

Тип уроку: комбінований

Мета уроку: навчити осмислювати зміст прочитаного; розвивати навички аналізу тексту, творчу уяву, логічне мислення, уміння доходити власних висновків; порівнювати твори різних жанрів

Дидактичні матеріали: текст новели «Усмішка», поезія Ліни Костенко «Вже почалось, мабуть, майбутнє…», презентація

Епіграф:

Майбутнє створюється нами тепер.

Кожної хвилини , яку ми проживаємо,

        нам надається можливість творити його.

                                                              Рей Бредбері

Хід уроку

I. Повідомлення теми та мети уроку. (Слайд№1)

II. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності. (Слайд №2)

  1. Вступне слово вчителя.

Коли ми говоримо про майбутнє, то завжди чомусь уявляємо якісь фантастичні споруди, незнайомі машини, роботів і багато чудес. Мало хто замислюється про те, що саме своїми справами і думками наближаємо його. Адже майбутнє – це завтрашній день. До цієї теми зверталося багато письменників-фантастів, створюючи у своїх творах цей незвичний світ. Лише деякі з них закликають нас робити зараз навколишній світ кращим, щоб узяти це із собою в завтрашній день і не допускати зла у світі, аби наші нащадки не дорікали нам. Питання добра і зла, екологічні проблеми, проблеми бездуховності людей піднімає у своїй творчості один із найвідоміших американських письменників-фантастів Р.Д. Бредбері. Саме його новелу «Усмішка» ми сьогодні будемо вивчати.

  1. Робота з епіграфом.
    • Як ви розумієте слова, узяті епіграфом до нашого уроку?
    • Яку позицію автора вони висвітлюють?
    • Чи згодні ви з думкою автора?

III. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу

  1. Евристична бесіда за змістом  новели
    • У якому році відбуваються події?
    • Де відбуваються події? Чому місто не має назви?
    • З чого розпочинається розповідь у новелі?

(Ярмарковий і святковий день)

   Словникова робота. (Слайд №3)

Індивідуальне повідомлення учня про лексичне значення слова свято.

  • Що таке,  на вашу думку, свято?

Складіть інформативно-асоціативне гроно до слова свято.

  • Які  «свята» ці люди уже відзначали?

(знайдіть цитату з тексту)

  • Яке свято зібрало тепер людей на майдані? Що збираються святкувати люди, які стоять у черзі?
  • Як ви вважаєте, чому автор не пояснив суті свята на початку новели?

  (Людям байдуже: вандалізм став не просто нормою життя, а чи не єдиною насолодою)

   Словникова робота. (Слайд №3)

Індивідуальне повідомлення учня про лексичне значення слова «вандалізм».

Висновок

 Загибель культури і цивілізації є наслідком того, що люди втратили здатність любити.

 Слово «свято», яке є у тексті, і «вандалізм» з підтексту вживаються як контекстуальні синоніми.

2. Перегляд уривка фільму «Усмішка»  та його обговорення. (Слайд №4)

Словникова робота.

Троглодити – печерні люди

  - Дивний світ, чи не так? Світ, у якому все руйнується, гине. Світ «нових троглодитів».

У тексті  звучить запитання:

 - «Як ми дійшли до такого стану?»

 - За що люди ненавидять минуле?

 - Чи всі у натовпі однаково думають?

- Як почувається хлопчик Том серед того натовпу? (Слайд №5)

 - Чому саме Тома (дитину) автор робить головним героєм твору?

 - Чим він відрізняється від інших у натовпі? Знайдіть цитати.

Постановка проблемного  питання:

 - Яка людина  зможе  зробити органічну цивілізацію?

Висновок

Людина, душа якої  горнеться до гарного, тобто така, як Том.

  1. Робота  з  картиною «Мона  Ліза» Леонардо да Вінчі. (Слайд №6)

 Говорячи про прекрасне, Рей Бредбері не випадково звертається до твору, що написаний 500 років тому, але не перестає хвилювати серця справжніх цінителів живопису донині. «Мона Ліза дель Джоконда» – незрівнянне втілення гуманістичного ідеалу жіночої краси.

 Піднесений ідеал жіночності поєднується тут з чарівністю, виразністю невловимої посмішки, ніжністю світлотіні пейзажу, що тане в імлі.

  Ледь помітна жіноча усмішка принесла світову славу і митцю, і картині. «Джоконда» - це чудо живописної майстерності: контраст між уважним поглядом та на півусмішкою на вустах дає змогу зрозуміти протиріччя її переживань. Чарівна усмішка, здатна хвилювати душу людини, впливаючи на неї загадковою посмішкою.

  Учитель. Відома фраза : «Краса врятує світ» А от чи врятує світ красу? Адже «Мона Ліза» не лише обпльована, вона розірвана. (Слайд №7)

   - Як поводиться натовп під час знищення картини?

  • А як поводиться Том? Чому він не плює? Що його зупинило?

Знайдіть цитати з тексту

Висновок

У душі Тома відбувається боротьба. Він – думаюча людина. Зустріч з картиною завершила процес внутрішньої боротьби.

Том уже ніколи не буде брати участі у «святах».

4. «Діалог» Тома з великим і вічним. (Слайд №8)

  • Який шматок полотна врятував Том?

Учитель. А може Том урятував Красу, яка потім врятує світ? Адже майбутнє за Томом, а не за Грігсбі.

  • Що побачив Том у посмішці?

(Хлопчик побачив добро і ласку. Його душа торкнулася не просто до гарного, вона веде мовчазний діалог з Великим, з красою)

  • Чи залишає автор надію на щасливе майбутнє?

  Пропоную послухати уривок із музичного твору норвезького композитора Е. Гріга і подумати: з яким уривком з новели він співзвучний (звучить мелодія Е. Гріга «Ранок») (Слайд №9)

 - Чому автор закінчує новелу описом ранку?

(Усмішка, що лежить на долоні дитини, може означати  лише надію – ранок (майбутнє) відбудеться!)

Висновок. Бредбері впевнений – якщо у людства є надія, то є й майбутнє.

  1. Складання сенкана за темою «Усмішка»

 

План-схема

тема (зазвичай іменник);

опис (два прикметники);

дія (три слова);

ставлення (фраза – чотири слова);

перефразування сутності (одне слово).

 

Усмішка

Таємнича, чарівна

Захоплює, надихає, возвеличує

Духовна краса врятує світ

Майбутнє

  1. Філософський сенс новели

   «Усмішка» – великий неспокій за майбутнє людства; глибока віра у хвилюючу красу великих шедеврів, що знаходять стежку до дитячого серця – бо хто ж інакше  врятує світ?!

  1. Робота над змістом поезії Ліни Костенко

     «Вже почалось, мабуть, майбутнє…» (Слайд  №10)

     Виразне читання поезії.

  • Як ви вважаєте, що спільного  у творах Л. Костенко та

 Р. Бредбері?

Висновок. Рей Бредбері і Ліна Костенко вірять, що людина та краса врятують світ.

IV. Підсумок уроку

Заключне слово вчителя. Рей Бредбері і Ліна Костенко у своїх творах порушують проблему бездуховності суспільства, в якому люди, втративши почуття прекрасного, залишили тільки ненависть до всього й у такий спосіб знищують самі себе. Таким може бути і наше з вами майбутнє, якщо ми не подумаємо про свою культуру, духовність, доброту і милосердя, розуміння прекрасного. Збережіть у собі ці якості і передайте своїм дітям, тоді і майбутнє буде таким прекрасним, яким ви хочете його бачити.

V. Домашнє завдання (Слайд  №11)

   1. Написати твір-роздум «Моє майбутнє…».

   2. Підготувати повідомлення про Антуана де Сент-Екзюпері.

Категорія: Мої файли | Додав: Mila
Переглядів: 1364 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar