Головна » Файли » Мої файли

Світова література. 7 клас.
15.03.2015, 10:16

Тема.  Своєрідність вирішення проблеми батьків та дітей в оповіданні Дж.Олдріджа „Останній дюйм”. Подолання „останнього дюйма”, що розділяє людей.                                             

Тип уроку: урок комбінований

Програма: Зарубіжна  література. 5-12 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. К., 2005. – 112 с.

Мета уроку: розкрити перед учнями ідейно-художні особливості твору Дж.Олдріджа; вчити аналізувати характер літературних героїв через їхні вчинки; розвивати творчі здібності учнів на основі аналітико-синтетичної роботи з текстом твору; виховувати повагу до сімейних цінностей та родинних зв’язків.

Обладнання уроку: фрагменти кінофільму, знятого в 1958р. режисерами Теодором Вольфовичем і Микитою Куріхіним, електронні додатки, афоризми видатних людей про стосунки батьків і дітей.

Епіграфи до уроку:

„Нічого не буває так рідко на світі, як повна відвертість між

 батьками та дітьми”.

                                                                                                       Р.Ролан

 „Ніколи не знаєш, на що ти здатний, доки не спробуєш”.

                                                                           Олдрідж „Останній дюйм”

 

Хід уроку (ланцюжок навчальних ситуацій)

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Колективна бесіда про найважливіші віхи життя і творчості Дж. Олдріджа (Д/З учнів).

2. Гра „Впізнай ілюстрацію”.

Завдання:

- за ілюстраціями до тексту та фрагментами з фільму перевірити, як учні знають зміст оповідання.

       ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

  • Робота з епіграфами до уроку.
  • Формулювання завдань і умов навчальної діяльності.

ІІІ. ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ ЗА ТЕКСТОМ ТВОРУ

Аналіз тексту твору за його побудовою:

До... – Помилка БенаПісля...

 

1. До...

  • Бесіда з учнями:

- Чим відрізняються дорослі й діти? Порівняйте світ дорослих і дітей.

- Чому батьки і діти часто не розуміють один одного, і як їм допомогти?

  • Характеристика родини Аміно (прізвище взяте з продовження оповідання „Акуляча клітка”):

- Бен – батько, 43 роки;

- Джоана – мати;

- Деві – син 10 років.

Місце дії: м. Каїр, Єгипет.

  • Стосунки батька й сина:                          

відчудження

Бен                                                        Деві

  • Робота з текстом для підтвердження:
  • становища Деві в родині;
  • характеристики батьків;
  • характеру розмови батька з сином;
  • ставлення батька до сина (не роздивився обличчя сина за 10 років);
  • думки про хлопця. Що заставило думати про дитину? (критична ситуація);
  • як звертається батько до сина до поранення і після? (Деві, а потім – хлопчику, синку, молодець);
    • Бесіда за прочитаним:
  • Яким ми бачимо Деві на початку оповідання? (боїться, плаче)
  • Чого боїться хлопець у ситуації катастрофи літака? (що зламається літак; чи хтось знає, що вони тут; чи їх знайдуть)
  • Як ви вважаєте, що потрібно було б зробити Бенові для Деві, перш ніж летіти в Акулячу бухту? Як треба було б батькові поводитися з сином? ( взяти напій (води) для хлопця; нагадати про вудочки; роздивитися обличчя сина; повести його до стоматолога (дантиста) – зуби Деві виступали вперед; подумати про небезпеку в Акулячій бухті та її наслідки; навчитися розмовляти з дитиною тощо.)
  1. Помилка Бена.
    • Бесіда за прочитаним (з підтвердженням у тексті):

-    Знайдіть у тексті твору описи складних випробувань для героїв;

  • Що сталося з Беном? В якому становищі опинилися батько і син?
  • Перегляд фрагменту з художнього фільму та зіставлення його з текстом твору.

3.      Після...

  • Бесіда за прочитаним (з підтвердженням у тексті):
  • Що довелося зробити Деві, щоб врятувати батька? (перев’язати рани, дотягти до літака, усадити, зібрати речі, вести літак)
  • Чи було йому страшно, жахливо?
  • Як змінився хлопець? (самостійний, стриманий, терплячий, уважний, рішучий)
    • Перегляд фрагменту з художнього фільму та зіставлення його з текстом твору.

ІV. ПРОБЛЕМНА БЕСІДА ЗА ТВОРОМ

  • У чому вбачав Бен надію на порятунок? (примусити Деві думати самостійно)
  • Що змусило Дена знаходити підхід до дитини? Що він вирішує в критичній ситуації? (не налякати, підвести до думки, що самому потрібно вести літак, намагається говорити буденно, жалкує, що не знає сина краще)
  • Батько оцінив сина: „Хороший хлопець”. Що ви вкладаєте в цю характеристику літературного героя?
  • Подумайте над назвою твору. Що автор вкладає в зміст поняття "останній дюйм"?
  • Яким є вплив "останнього дюйму" на батька?

І висновок. Останній дюйм! Так названо оповідання. Як бачимо, за цією фразою криється дуже глибокий зміст: це вирішальний ("найголовніший") дюйм для долі наших героїв.

  • Чому батько боявся зустрічі з сином після польоту? („останній дюйм” у стосунках)
  • До якого висновку прийшов Бен, залишившись живим? (присвятити життя синові, „добратися до самого серця хлопця”, пишатися сином)

ІІ висновок. У стосунках батька з сином відбулися суттєві зміни:

бажання порозумітися

Бен                                                        Деві

V. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ РОБОТИ

1. Підсумкова бесіда:

  • Хто ж винен в непорозуміннях між батьками і дітьми?
  • Що робити, щоб сварок не виникало?

2. Робота з епіграфами до уроку.

3. Завершальне слово вчителя:

Дж. Олдрідж пише у передмові до книги „Останній дюйм”: „Взаєморозуміння батька і сина – річ не проста, і щоб досягнути його, потрібно немало зусиль з обох сторін. У „Останньому дюймі” цьому допомагає не критична ситуація, а та взаємна повага, яка в чоловікові й в дитині народжує проявлені в цій ситуації мужність і здатність добре робити те, що робиш”.

Домашнє завдання.

І варіант:

Заповнити таблицю:

+

і

-

польоту в Акулячу бухту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ варіант:

б) Доопрацювати таблицю: "Риси характеру Деві":                    

До

і

після

самотній

поранення батька

 

плаксивий

кмітливий

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Категорія: Мої файли | Додав: Mila
Переглядів: 1230 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0